Spoznávajme s deťmi svet peňazí (finančná gramotnosť)

Hravou formou pomáhajme deťom pochopiť svet peňazí, jeho fungovania, orientovať sa v ňom a zároveň si osvojiť  správne návyky  narábania s financiami.

Vzdelávacia oblasť: Sociálna klíma – vzdelávací proces a vyučovací štýl učiteľa

Lektor: Peter Cíbik

Riešenie didaktického problému (facilitácia)

Každá škola má svoje osobitosti – miesto a prostredie, v ktorom sa nachádza, žiakov a študentov, ktorí ju navštevujú, učiteľov, ktorí v nej učia, vážnejšie či menej vážne problémy, na ktoré vo vyučovacom procese naráža. Aký je ten Váš problém praxe? Viete ho identifikovať? Viete ho pomenovať?

Našou snahou je vytvoriť z vášho kolektívu didaktickú reflektívnu komunitu, teda učiacu sa komunitu, ktorej sa darí odpovedať na individuálne výchovno-vzdelávacie potreby všetkých detí.

Vzdelávacia oblasť: Sociálna klíma –  vzdelávací proces a vyučovací štýl učiteľa / Vzdelávacie programy

Lektori: Jana Kucharíková, Peter Cíbik

Manažment zmien

 Tento workshop je zameraný na rozvoj schopností učiteľov efektívne riadiť zmeny v školskom prostredí. Účastníci sa oboznámia s teoretickými základmi manažmentu zmien a prostredníctvom praktických aktivít si uvedomia význam zmeny, naučia sa pracovať so zmenou a vytvárať stratégie na jej úspešné zvládnutie. 

Cieľom školenia je poskytnúť učiteľom praktické nástroje a techniky, ktoré im pomôžu úspešne zvládať zmeny a prispieť k pozitívnemu rozvoju školského prostredia.

Vzdelávacia oblasť: Sociálna klíma –  vzdelávací proces a vyučovací štýl učiteľa / Vzdelávacie programy

Lektori: Jana Brišová, Peter Cíbik

Pedagogický asistent v ZŠ

Pre pedagogických asistentov a učiteľov, ktorí pracujú so žiakmi so ŠVVP. Workshop priblíži význam pôsobenia pedagogického asistenta v základnej škole, legislatívny rámec, objasnenie najčastejších diagnóz detí so ŠVVP a praktické námety pri práci   so žiakmi.

Vzdelávacia oblasť: Personalizácia vyučovania a inklúzia

Lektorky: Mária Štefániková, Jozefína Pivková

Aktivizujúce metódy

Aktivizujúce metódy vo vyučovaní predstavujú prístup, ktorý kladie dôraz na aktívne zapojenie žiakov do učebného procesu. Na rozdiel od tradičných metód, kde učiteľ zväčša prednáša a žiaci prijímajú informácie, pri aktivizujúcich metódach sa žiaci stávajú aktívnymi účastníkmi.

Aktivizačné metódy zvyšujú motiváciu žiakov a podporujú rozvoj kľúčových kompetencií: komunikačné, kooperačné, kritické myslenie a ďalšie.

Ponúkame vám aktivizačné metódy, ktoré budete môcť využiť v úvode, jadre a v závere vyučovacej hodiny.

Vzdelávacia oblasť: Sociálna klíma – vzdelávací proces a vyučovací štýl učiteľa

Lektor: Ján Papik

Ako rozvíjať životné zručnosti počas vyučovania

„Na čo mi to v živote bude?“ To je častá otázka, ktorú nám žiaci počas vyučovania kladú. Deti prirodzene očakávajú, že škola ich má pripraviť na reálny život.  Vnímame, že je dôležité, aby deťom a mladým ľuďom boli odovzdávané nielen kvalitné vedomosti ale počas vyučovacieho procesu sa rozvíjali aj ich zručnosti, ktoré zvyšujú ich úspešnosť vo vzdelávaní i v živote. Pomáhajú im vytvárať si a udržať dobré vzťahy, vedieť pracovať na svojom rozvoji a byť v živote úspešní.

Workshop okrem stručného predstavenia jednotlivých životných zručností ponúkne množstvo inšpiratívnych námetov a konkrétnych aktivít, ako sociálne a osobnostné kompetencie rozvíjať nielen na triednických hodinách ale i na počas bežných vyučovacích hodín. 

Vzdelávacia oblasť: Sociálna klíma – vzdelávací proces a vyučovací štýl učiteľa

Lektorka: Mária Virgová

Hodnotenie

Ako hodnotiť vnímavo a užitočne 

Na tomto workshope si ujasníme, čo všetko sa skrýva pod pojmom “hodnotenie”, naučíme sa využívať konkrétne prvky formatívneho hodnotenia a ukážeme si základy práce so vrstovníckym hodnotením a sebahodnotením žiakov.

Vzdelávacia oblasť: Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov

Lektori: Anna Jančová

Využitie nástrojov umelej inteligencie v práci učiteľa

Ako si pomocou AI zjednodušiť prácu

Cieľom workshopu je ukázať učiteľom, ktoré nástroje AI im môžu pomôcť urýchliť a zjednodušiť prácu a ako ich interaktívne využiť vo vzdelávaní. Kriticky sa pozrieme na to, kde je dobré AI použiť a kde sú jej slabé miesta. 

Vzdelávacia oblasť: Digitalizácia vzdelávania 

Lektori: Anna Jančová 

Budovanie rešpektujúceho kolektívu

Ako si uľahčiť budovanie triedneho kolektívu? 

Pomôžeme vám pochopiť význam dodržiavania hodnôt v triednom kolektíve, ukážeme ako  sa vzájomne rešpektovať napriek rozdielnostiam.

Budeme pracovať na tvorbe hodnôt triedy, efektívnej spolupráci učiteľa so žiakmi a žiakov medzi sebou.

Našou snahou je naučiť sa porozumieť významu inkluzívneho vzdelávania, stotožniť sa s jeho zavádzaním do triedy.

Vzdelávacia oblasť: Personalizácia vyučovania a inklúzia

Lektori: Jana Brišová, Alena Staníková, Peter Cíbik

Sila zvyku 

Ako nahrádzať žiacke (i naše) zlozvyky pozitívnymi návykmi? 

Cieľom tohto workshopu je ukázať učiteľom, ako pomocou niektorých zistení behaviorálnej psychológie možno meniť návyky žiakov i nás samotných. 

Vzdelávacia oblasť: Personalizácia vyučovania 

Lektori: Anna Jančová

Rozvoj kritického myslenia 

Ako rozvíjať u žiakov vyššie kognitívne funkcie? 

Schopnosť kriticky vyhodnocovať informácie, vidieť rozdiel medzi faktom a názorom a poznať niektoré argumentačné fauly je pre dnešný život kľúčová. Ukážeme si, ako sa dá kritické myslenie rozvíjať na rôznych predmetoch,  od najnižších ročníkov až po tie najvyššie. 

Vzdelávacia oblasť: Kritické myslenie

Lektori: Anna Jančová

Metakognícia

Každý zanietený učiteľ chce naučiť svojich žiakov všetko, čo ovláda on sám a jeho práca ho teší, ak deti chodia do školy s nadšením a učia sa s radosťou.

Ako to dosiahnuť pomocou metakognície ?

Čo toto slovo znamená a ako jeho podstatu využívať v praxi ?

Odpovede na tieto otázky, ako aj praktické rady Vám ochotne predstavíme na našom workshope.

Vzdelávacia oblasť: Metakognícia

Lektori: Alena Staníková